Oto Klima

Oto Klima

Oto klima yaz aylarının gelmesiyle yeni bir araba sahibi olmak isteyen pek çok kişinin araştırma konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok kişi de sahibi olduğu aracın klimasının çalışmamasından dert yanmaktadır. Bu sebeple klima gazı, klima temizliği ve tamiri gibi konularda gündemdedir.

Günümüzde 2000 model sonrası pek çok araçta yazın ısınmayı, kışın ise serinlemeyi sağlayan oto klimalar bulunmaktadır. Bu araçlarda ısınmanın ve serinlemenin kusursuz bir şekilde çalışması için araç kullanıcıların sistemi iyi tanıması, gerekli bakım ve onarımları zamanında yapması gerekmektedir. Kullanıcıların sistemi tanıması açısından sistemin parçalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kompresör
 • Kondansatör
 • Evaporatör
 • Basınç düzenleme cihazları
 • Orifis tüpü
 • Termal genleşme vanası
 • Alıcı kurutucu
 • Akümülatör

Oto Klima Neden Bozulur?

Günümüzde bir aracın olmazsa olmazlarından birisi klimadır. Bu sebeple bakım-onarım alanında en çok ilgi duyulan konulardan birisi klima konusudur. Klimalar genellikle yaz aylarında daha fazla tercih edilir. Fakat bakım onarım işlemlerini yeterli düzeyde yapmayan kullanıcılar yaz ayları geldiğinde klima arızaları sebebiyle kavurucu sıcaklara maruz kalmaktadır. Bunun sonucu olarak akıllara pek çok arıza çeşidi gelmektedir. Bu arızalara maruz kalmamak için klima bakımlarının zamanında yapılması tavsiye edilir. Olası klima arızaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli bakım eksikliği
 • Fanların düzgün çalışmaması
 • Polen filtresinin tıkalı olması
 • Elektrik motorundaki olası arızalar
 • Havalandırma kutusunda oluşan arızalar
 • Klima gazının bitmesi
Klima periyodik bakım hizmetinde, Bursa oto klima servis personelimzin %100 orjinal yedek parçalar kullandığını garanti etmekteyiz.

Oto Klima Gaz Dolumu

Araç kullanıcıları yaz ayları geldiğinde oto klimalarını faal olarak kullanmaya başlarlar. Fakat klima soğutma işlevini yerine getiremediğinde ilk akla gelen şey aracın klimasının bozulmuş olma ihtimalidir. Fakat bu ihtimal bir kesinlik içermez, bozulmuş olma ihtimalinin yanında klima gazının bitmiş olması da mümkündür. Oto klima gazının bitmesi kısa bir vadede mümkün olmayan bir olaydır fakat araç klima borularında çatlak, deformasyon vesaire var ise gaz kaçağı ile klima gazı bitebilir. Bunun sonucu olarak da aracın kliması soğutma işlevini yerine getirmeyebilir. Gaz dolumu işlemi ise yetkili kişiler tarafından klima boruları kontrol edildikten sonra gaz ve yağ araçtan tamamen çekilerek yerine yenileri eklenmesi ile yapılır.
Osmangazi klima servisi arıyorsanız, Bursa oto klima bakım onarım noktamızda orjinal yedek parçalar kullanılmaktadır.


Hizmet Verdiğimiz markalar ise şu şekilde sıralanabilir: Fiat, Peugeout, Toyota, Audi, Ford, Mercedes, Volkswagen, Bmw, Opel, Renault sayılabilir.

Oto Klima Neden Önemlidir?

En sıcak yaz günlerinde aracınızla yolculuk yaparken yola konsantre olmanız çok önemlidir. Klimanız düzenli olarak çalışırsa rahat ve güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz. Eğer klimanız verimli çalışmıyorsa özellikle uzun yolculuklar çekilmez olur. Dikkat dağınıklığı sorunu kaza riskine kadar gidebilir. Şunu unutmayın ki klima sadece konfor için değil sağlıklı yolculuk için de önemlidir. Oto klima bakım ve onarım çalışmaları sayesinde bu sistemin çalışması ve yolculuk yapan insanları rahatlatması sağlanır. Klima bakımı yapılıp eksikler giderildiği zaman araçlar yola hazırlıklı olur ve araç içinin rahat ve ferah olması sağlanır. Özellikle kızgın güneş altında bekleyen araçları düşünecek olursak bu araçlar ancak iyi çalışan bir klima ile serinletilir.

İlgili Konular

MAF Sensörü Arızası

MAF Sensörü Arızası

Rehbere git

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git
Klima Kompresörü Arızası
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git

EGR Valfi Arıza Belirtileri

Egzoz Gazı Dolaşımı (EGR) valfi, modern araç motorlarının en önemli bileşenlerinden biridir ve çevresel etkiyi azaltmak için kritik bir role sahiptir. Bu valf, aracın emisyonlarını düşürerek çevre dostu bir sürüş deneyimi sağlamakla birlikte, motor verimliliğini de artırır. EGR valfinin düzgün çalışmaması, motor performansı ve aracın genel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle, EGR valfi arızalarını erken teşhis etmek ve uygun müdahalelerde bulunmak büyük önem taşır. EGR valfinin işlevini, arızasının belirtilerini ve bu tür bir arızanın nasıl anlaşılabi...

Rehbere git
EGR Valfi Arıza Belirtileri