Yağ Filtresi Değişimi

Yağ Filtresi Değişimi

Yağ filtresi, motor çalışırken sistemdeki yağın içerisinde ısıdan veya patlamalardan dolayı yağın içerisine karışan ve yağlama sistemine zarar veren maddelerin tutulmasını sağlamaktadır.

  • Yağ filtresinin belirli periyotlarda, aracın üretici firma standartlarıyla değiştirilmesi gerekir. Genellikle bu periyotlar motor yağ değişimi ile aynı zaman diliminde gerçekleşmektedir. Yağ değiştirilirken mutlaka fitrenin de değiştirilmesi gerekir.
Yağ filtresi küçük deliklerden oluşan bir süzme mekanizmasıdır. Bu mekanizma aracın kullanım sıklığına bağlı olarak tıkanır ve işlevini yapamayacak duruma gelir. Böyle durumlarda filtre değişmezse bir süre sonra delinecek boyutta hasar alabilmektedir.  Filtrenin delinmesi yağın süzülmesini engelleyerek motorun ciddi anlamda zarar görmesine yol açar.
  • Filtre değişim işlemine başlamadan önce motorda bulunan yağın boşaltılması gerekir. Motordaki boşaltma işlemi bittikten sonra aracın marka ve modeline göre değişen filtre bölümü, uygun ekipmanlar kullanılarak yerinden çıkarılır. Filtrenin çıkarılma işlemi dikkatli ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.
  • Filtrenin yerinden çıkarılması aşamasında motorun diğer bölümlerine yağın değmemesi adına filtrenin yuvasına temiz bir bez sarılmalıdır. Filtre tamamen çıkarıldıktan sonra yeni filtre bir miktar yağlanarak yuvasına takılmaktadır. 
Yağ filtre değişimi, araç sahiplerinin kafasına göre uygulayabileceği bir işlem değildir. Bu işlem için yetkili bir servisten yardım alınması gerekir. 
Belirtiler;
1. Yağ arıza lambası yanıyorsa
2. Motorun yağlama sisteminde meydana gelen herhangi bir arıza
Yapılan işlemler;
Araçların kullanma sıklığı dikkate alındığında değişim süreleri değişiklik göstermektedir. Genelde 10.000 ile 15.000 kilometre arasında değişmektedir.
Aracın kullanma kılavuzu dikkate alınarak yağ seçimi yapılmalıdır. Her araca her yağ cinsi her araç için uygun değildir. Yakıt tasarrufu sağlamak adına motor yağının ve filtresinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.
Yağ filtre değişimlerini önemsemeyen araç sahipleri, ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmaktadır. Üstelik araçta gözlemlenen sorunların büyük çoğunluğu motordan kaynaklıdır. Bir araçta motorun arızalanması veya bozulması büyük masraflı sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.
Yağ ve filtre değişimi yapmak isteyen araç sahipleri konuda uzman ve aracın marka modeline uygun olarak servis seçimi yapmalı ve hizmet almalıdır. 

İlgili Konular

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?
Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?