Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü, araçların çalışmasını sağlayan ve gerekli enerjiyi üreten önemli bir parçadır. Akü bölümü, sürekli kontrol edilmesi gereken bir sistemdir.

Ezkaza aracın farı veya radyosu açık kaldığında aracın aküsü hızlıca tükenecek ve kısa bir süre sonra bitecektir. Bu durum da araç sahiplerinin planlarının aksamasına sebep olacaktır.
Bakımlarda; 
Kullanılan akü seviyesi kontrol edilmekte ve bir takım ölçümler yapılmaktadır. Ölçümler son teknoloji üretilen cihazlar ile sağlanmaktadır. Ölçümleri ve gerekli değerlendirmeleri uzman yetkililer sağlamaktadır. 

Multimetre ölçüm cihazları akü kontrolünde en doğru sonucu veren cihazlardan biridir.

Akü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Akülerin üzerinde, üretici firmaların vermiş olduğu bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler akü üzerine bir etiket ile eklenmektedir.
Ölçüm yapılacak cihazın 2 kablosundan biri artı biri de eksi olacak şekilde yerleştirilmektedir. Dijital ekrana sahip olan bu ölçüm cihazları ile kısa süre içinde sonuçlar ekrana yansımaktadır. 
Ölçümlere bir örnek!
12V 60 amper bir akünün; araç motoru çalışmaz durumda iken sonuç 10,4 seviyesinin altına iniyorsa, akü değeri düşük ve akü bitmek üzere anlamına gelmektedir. 
motor çalışır halde; ekranda verilen değer 13,9 ise -akü değeri düşük
14.3 seviye ise- akü değeri yüksek anlamına gelmektedir. 
Akü kontrol aşamasından önce şunlara dikkat edilmektedir;
1. Çatlak veya kırık kapak
2. Yerinden oynamış, gevşemiş veya kopmuş kutuplar
3. Tıkanmış gaz çıkış yuvaları

  • Arıza akünün değerinden kaynaklı değil de kendisinden kaynaklı ise bir hasar almış olabilir. Bu durumlarda kontrol edilmeye gerek yoktur. 
Akü ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda verildiği şekildedir;
Akünün durumunun doğru bir şekilde kontrol edilmesi servis yetkilileri tarafında gerçekleşmektedir. Araç sahibi, aküden kaynaklı bir sorundan dolayı yolda kalmış ise panik yapmamalı, aracı karıştırmadan yol yardım hizmetinden yararlanmalıdır. 
Genel olarak akü sisteminin düzeltilmesi için onarımlar sağlanmaktadır. Ancak her akü sorunu bir onarım işlemi ile eski haline getirilememektedir. Böyle durumlarda en etkili ve hızlı çözüm akünün bir yenisi ile değiştirilmesidir. Bu ve bunun gibi ayrıntılı bilgiler servis yetkilileri tarafından araç sahiplerine verilmektedir.
Osmangazi akü kontrolü noktamızda aracınızın ölçümlerinizi yaptırabilirsiniz. Bursa akü değişim noktamızda kaliteli Bosch akü değişimi yaptırabilirsiniz.

Akü Bir Araç İçin En Kritik Enerji Unsurudur

Bursa Akü ile aracın bu konudaki eksik ve ihtiyaçlarını karşılamak mümkün olur. Gerekli kontroller zamanında yapılacak olursa araca ait olan aküde ortaya çıkacak sorunların erkenden tespit edilmesi ve çözülmesi söz konusu olur. Akü bakımı ve gerekli kontroller sonucunda gerekli müdahaleler zamanında yapılır ve araçlar yolda kalmadan çözümler ortaya koymak mümkün olur. Zamanla akü kutup başlarının korozyona uğradığı ve artık eskisi gibi verimli çalışmadığı görülebilir. Oysa zamanında yapılan bakım ve onarım çalışmaları bu türden sorunların giderilmesinde önemli bir etken olarak ortaya çıkar. Bakımı ve kontrolü düzenli yapılmış olan aküler bir araç için hayati önem taşır.
 
Aracın çalışması için dıştan bir elektrik takviyesine ihtiyaç vardır. Bu konuda Bursa akü çözümleri genelde sorunların çözümü ve araçların performansı için çok önemli bir değeri ortaya koyar. Tamamen uzman ekiplere ve geniş donanıma sahip olan servisimiz akü kontrolü ve eksiklerin tamamlanması konusunda önemli çözümler üretmeye devam etmektedir. 
 
Çok kaliteli ve güvenilir çalışmalarla kendini gösteren servisimiz rutin bakımlar esnasında akü ile ilgili sorunların tespitine ve giderilmesine önemli derecede destek sağlar. Akü enerji kontrolü yapılırken bu sayede performans hakkında yeterli bilgiye sahip olmak mümkün olur. Servisimiz araçların sağlıklı ve sorunsuz çalışması için her zaman bakım, onarım ve değişim çözümleri hazırlamak durumundadır. Özellikle de akü garantili değişim hizmetlerimiz Bosch markasının bize vermiş olduğu imkânlarla gerçekleşmektedir.
 
Akü enerjisi bir aracın çalışmasında ve ulaşımında çok önemli görevler üstlenir. Akü sorunlarını tanımlama ve çözüme kavuşturma konusunda servis olarak dikkatle hazırlayıp sunduğumuz çözümler aracınıza önemli derecede destek verir. Uygun ve kolay ulaşım konusunda özenle hazırlayıp sunduğumuz hizmetleri çözüm odaklı bir proje olarak aracınıza önemli derecede destek sağlar. Akü sıvısı, enerji performansı ve kutup başlarının korozyon etkisi uzman servis tarafından tespit edilir ve tespit edilen sorunların çözümü sağlanır. Bakımlı veya yeni bir akü ile araç sahipleri kendini daha çok güvende hisseder. Yola çıkarken sürücülerin kafası çok daha rahat olur.
 

İlgili Konular

Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?