Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Eskilerde araç servislerinde arızaları tespit etmek için aracın pek çok bölümü gereksiz yere açılmaktaydı. Günümüz teknolojisi ilerledikçe araçlar gibi araç sistemleri de gelişerek arıza tespitleri hızlı ve kolay bir şekilde yapılmakta ve araçların bu esnada yanlış bir bölümü açılmamaktadır.

Araçların en ufak bir bölümünde meydana gelen sorunlar günümüzde bilgisayar destekli arıza tespit cihazları ile bulunmaktadır. Bu cihazlar ile arıza, bilgisayar ekranına düşerek marka modele göre belirlenen kodlar sayesinde arızanın ne olduğu tespit edilmektedir.
  • Bilgisayarlı arıza tespit cihazlarında ekrana yansıyan kodlar bir bölümü bir arızayı temsil etmektedir. Bu anlamda kodların hangi bölüme ve hangi arızaya bağlı olduğu tespit edilmektedir. Burada dikkat edilecek durum, hasarı belirleyen kişinin alanında uzman olması ve kodları iyi bilmesidir. 
Bilgisayarlı arıza tespit cihazları, bilgisayar sistemine bağlı olarak çalışan bir cihazdır. Bu cihazların belirli dönemlerde güncellenmesi ve yeni yazılımlarla çalıştırılması hasarların ve kodların ekranda doğru çıkabilmesi için gereklidir. Osmangazi bilgisayarlı arıza tespit noktamızda hizmet alabilirsiniz.

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

1. Kullanılacak arıza tespit cihazı, araçla uyumlu olmalıdır.
2. Araç obd soketine cihazın kablosu bağlanmalıdır.
3. Arıza tespiti çalışırken aracın kontağı açık olmalıdır.
4. Bağlantılar düzgün yapılırsa cihaz ve araç ünitesi iletişim kurabilir.
5. Bilgisayara yüklenmiş program aracılığıyla araç içerisindeki sistemlerin taraması yapılabilir veya seçilen sistem kolaylıkla taratılabilir.
6. Sistemde bir hata varsa arıza hata kodu verir, sisteme yansıyan kodun ise yanında açıklaması bulunur. 
7. Arıza tespit işlem yapıldıktan sonra hata varsa ecu aracılığıyla silinebilir. Geçici arıza veya haberleşme hatalarını arıza tespit cihazı ecu üzerinden silmektedir. 
8. Sistem veya parça tekrar taratıldığında hata çıkmıyor ise işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Ancak aynı hata sistemde tekrarlıyorsa bu kalıcı bir arızadır ve onarılması gerekir. Onarım işlemleri bittikten sonra sistemden hata tekrar silinir.
9. Kılıcı arızalarda araç üzerinde sensör veya parça değişiyorsa adaptasyon yapmak gerekebilmektedir. 

Bilgisayarlı arıza tespit cihazlarında bilmesi gereken bir diğer durum,  adaptasyon ve kodlama sistem işlemlerini her arıza tespit cihazı yapmamaktadır. Burada işletim sistemi marka modele göre değişiklik göstermektedir. Bilgisayarlı arıza tespiti ile elektronik arıza tespiti de kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

İlgili Konular

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?