Egzoz Emisyon
Egzoz Emisyon

Egzoz Emisyon

Trafikte yolculuk yapan ve hava kirliliğin artmasına sebep olan araçlar, belirli ölçümlerle kontrol altında tutulmaktadır.

Hava kirliliğini önlemek adına yapılan bu bakımlar egzoz emisyon olarak adlandırılmaktadır. Bu ölçümlerin yapılabilmesi için egzoz emisyon ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar ile birlikte araçların gaz seviyeleri belirlenen ölçülerde tutulmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu Mu?

Egzoz emisyon ölçümleri, her araç için zorunlu tutulan uygulamalardan biridir. Geçerli bir egzoz emisyon ölçümü olmayan veya bu bakımı yaptırmayan araçlar trafikte para cezası ile karşılaşmaktadır.
Egzoz emisyon ölçümleri, hava kirliliğini büyük oranda önlemede ve yakıt tasarrufunu azaltmakta önemli rol oynamaktadır. 

  • Egzoz emisyon ölçümünden çıkamayan araçlar, belirlenen ölçümlere uygun kabul edilememektedir. Böyle durumlarda araçlar kontrol edilmekte gerekli işlemler yapıldıktan sonra tekrar ölçümlere sokulmaktadır. Bu ölçümlerin yetkili ve aynı bir servis üzerinden almak işlemin tekrar ederken daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi açısından önemlidir. 
Ölçümler TÜVTÜRK tarafından belirlenen değerler kapsamında kontrol edilmektedir. Belirlenen ölçümleri geçen araç sahipleri, aracın sorununu gidermeden trafiğe çıkmamalıdır.
Bursa Bosch Car service olarak size daima kaliteli hizmet sunmaktayız.

Egzoz Ölçümü Nedir?

Egzoz gazı emisyon değerlerinin belirlenen sınırda olması kontrol edilmektedir. Değerleri belirlenen ve sınırları aşan araçlara egzoz pulu ve ruhsatı verilmemektedir. Ayrıca ölçümlerde aracın, egzoz sistemi üzerinde delik, çatlak sızıntı bulunmaması ve katalitik konvektörlü araçların bu bölümlerinin sağlam olması gerekmektedir. 

Trafikte her araç ölçüm işlemlerine tabi değildir. Bu taşıt grubu bu ölçümlerden muaftır. Bunlar;
1. Motosiklet
2. Mopedler
3. Tarım ve orman traktörleri
4. 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar
5. Hibrit araçlar
6. Elektrikli araçlar
7. Hidrojen yakıtlı araçlar
Egzoz sisteminde arıza veya kusur olan araçların ölçümleri kabul edilmemektedir. 
Osmangazi Egzoz Emisyon ölçüm noktamızda bahsedilen tüm araç tipleri için işlem yapılmaktadır. Bursa egzoz muayene noktamız kaliteli hizmet anlayışı ile haeket etmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçüm Fiyatları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her yıl güncel tarihli olarak emisyon gazı fiyatlarını belirlemektedir. Bu ölçüm fiyatları her yıl değişmektedir. Aracın işlem gördüğü servisin kendi içerisinde belirlemiş olduğu kampanyalı fiyatları varsa işlemler ona göre devam etmektedir. Bu gibi ayrıntılı durumlar işlem alınacak servis bünyesinde öğrenilmektedir. 
Hava kirliliği ve canlıların sağlığı açısından her araç sahibi egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmalıdır.
Osmangazi Egzoz Emisyon ölçüm fiyatları güncel olarak devlet tarafından belirlenen tutarlardır.

İlgili Konular

MAF Sensörü Arızası

MAF Sensörü Arızası

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?
Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git

EGR Valfi Arıza Belirtileri

Egzoz Gazı Dolaşımı (EGR) valfi, modern araç motorlarının en önemli bileşenlerinden biridir ve çevresel etkiyi azaltmak için kritik bir role sahiptir. Bu valf, aracın emisyonlarını düşürerek çevre dostu bir sürüş deneyimi sağlamakla birlikte, motor verimliliğini de artırır. EGR valfinin düzgün çalışmaması, motor performansı ve aracın genel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle, EGR valfi arızalarını erken teşhis etmek ve uygun müdahalelerde bulunmak büyük önem taşır. EGR valfinin işlevini, arızasının belirtilerini ve bu tür bir arızanın nasıl anlaşılabi...

Rehbere git
EGR Valfi Arıza Belirtileri