Oto Lastik

Oto Lastik

Günümüzde araç teknolojilerinin gelişmesiyle kullanılan araçların hızlarının artmasıyla lastiklerin performansı da tartışılan bir konu olmuş bulunmaktadır.

Kullanıcıların araç fiyatlarının arttığı bu günlerde uygun oto lastiklerle araçlarının ve canlarının güvenliğini korumak en büyük gayelerinden birisi olmuştur. Günümüzde muayeneden olumlu not almakta lastiklerin boyutuna bağlıdır. Oto lastiklerin etkilediği hususları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Yakıt performansını etkiler
  • Hız performansını etkiler
  • Kötü hava koşullarında kötü lastiklerin kullanımı olası kazaları doğurabilir
  • Lastik patlaması sonucu trafik alanında kaza olma ihtimali mümkündür
Tüm bunlar göz önüne alındığında yeni bir lastik kullanmanın maliyeti eski ve uygun olmayan bir oto lastik kullanımına göre daha düşük maliyete sahiptir.

Oto Lastik Ömrü Kaç Kilometredir?

Araç kullanıcıları için tavsiye edilen lastik kullanım ömrü 100km veya 5 yıl olarak söylenmektedir. Fakat bu veriler aslında belirleyici veriler değildir. Bu veriler araçların kullanıldığı hava şartlarına, kullanıldığı iklimlere, kullanıldığı yollara ve kullanan kullanıcının sürüş şekline göre değişmektedir. Bunun yanı sıra zarar görmüş lastikler için oto lastik bakımı gibi durumlar tavsiye edilmez. Her zaman güvenliği ön planda tutmak için yeni lastik kullanımı tavsiye edilir. Bir araçtaki lastiklerin bittiği en kesin sonuç olarak lastik diş derinliğine bakılarak anlaşılabilir. Tavsiye edilen oto lastik diş derinliği yaz lastiklerinde 3mm, kış lastiklerindeki diş derinliği ise 4 mm olarak verilmektedir. Bursa oto lastik değişimi için doğru yerdesiniz.

3 Yıllık Sıfır Lastik Alınır Mı?

Günümüzde ekonomik şartlardan dolayı araç sahiplerinin araçlarını korumak ve yakıt performansını arttırma isteğiyle sıfır lastik alımı artmıştır. Buna ek olarak araç sahipleri sıfır lastik alırken en uygununu aramaya koyulmuştur. Bu noktada karşımıza önceki yıllarda üretilmiş fakat satılamamış sıfır kilometrelik lastikler çıkmaktadır. Bu lastikler için tavsiye edilen raf ömrü 10 yıl olarak bilinmektedir. 10 yıl boyunca rafta beklemiş bir lastik diş derinliği yeterli düzeyde olsa dahi alınmamalıdır. Lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken bir husus da lastiğin üzerindeki harf ve rakamlardır. Lastiğin üzerinde yazan DOT ile başlayan kodun sonundaki 4 hane lastiğin üretim tarihini göstermektedir. Örneğin “2120” 2020 yılının 21.haftası anlamına gelmektedir. Lastiğin üzerindeki diğer harf ve rakamları örnek vermek gerekirse 175/ 75 R 13 ise sırasıyla lastik taban genişliği, lastik yanak genişliğinin taban genişliğine oranı, lastiğin telli olduğu, lastik iç çapı olarak söylenebilir.
Osmangazi lastik değişimi noktalarını arıyorsanız, Bursa oto lastik servisimiz Ototeknik Bosch car service garantisi ile hizmetinizdedir. Unutmamalısınız ki kaliteli bir lastik oto fren sistemlerinin perforansını da artırmaktadır.

İlgili Konular

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git
Silecek neden iyi silmez?
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?