Oto Lastik

Oto Lastik

Günümüzde araç teknolojilerinin gelişmesiyle kullanılan araçların hızlarının artmasıyla lastiklerin performansı da tartışılan bir konu olmuş bulunmaktadır.

Kullanıcıların araç fiyatlarının arttığı bu günlerde uygun oto lastiklerle araçlarının ve canlarının güvenliğini korumak en büyük gayelerinden birisi olmuştur. Günümüzde muayeneden olumlu not almakta lastiklerin boyutuna bağlıdır. Oto lastiklerin etkilediği hususları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Yakıt performansını etkiler
  • Hız performansını etkiler
  • Kötü hava koşullarında kötü lastiklerin kullanımı olası kazaları doğurabilir
  • Lastik patlaması sonucu trafik alanında kaza olma ihtimali mümkündür
Tüm bunlar göz önüne alındığında yeni bir lastik kullanmanın maliyeti eski ve uygun olmayan bir oto lastik kullanımına göre daha düşük maliyete sahiptir.

Oto Lastik Ömrü Kaç Kilometredir?

Araç kullanıcıları için tavsiye edilen lastik kullanım ömrü 100km veya 5 yıl olarak söylenmektedir. Fakat bu veriler aslında belirleyici veriler değildir. Bu veriler araçların kullanıldığı hava şartlarına, kullanıldığı iklimlere, kullanıldığı yollara ve kullanan kullanıcının sürüş şekline göre değişmektedir. Bunun yanı sıra zarar görmüş lastikler için oto lastik bakımı gibi durumlar tavsiye edilmez. Her zaman güvenliği ön planda tutmak için yeni lastik kullanımı tavsiye edilir. Bir araçtaki lastiklerin bittiği en kesin sonuç olarak lastik diş derinliğine bakılarak anlaşılabilir. Tavsiye edilen oto lastik diş derinliği yaz lastiklerinde 3mm, kış lastiklerindeki diş derinliği ise 4 mm olarak verilmektedir. Bursa oto lastik değişimi için doğru yerdesiniz.

3 Yıllık Sıfır Lastik Alınır Mı?

Günümüzde ekonomik şartlardan dolayı araç sahiplerinin araçlarını korumak ve yakıt performansını arttırma isteğiyle sıfır lastik alımı artmıştır. Buna ek olarak araç sahipleri sıfır lastik alırken en uygununu aramaya koyulmuştur. Bu noktada karşımıza önceki yıllarda üretilmiş fakat satılamamış sıfır kilometrelik lastikler çıkmaktadır. Bu lastikler için tavsiye edilen raf ömrü 10 yıl olarak bilinmektedir. 10 yıl boyunca rafta beklemiş bir lastik diş derinliği yeterli düzeyde olsa dahi alınmamalıdır. Lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken bir husus da lastiğin üzerindeki harf ve rakamlardır. Lastiğin üzerinde yazan DOT ile başlayan kodun sonundaki 4 hane lastiğin üretim tarihini göstermektedir. Örneğin “2120” 2020 yılının 21.haftası anlamına gelmektedir. Lastiğin üzerindeki diğer harf ve rakamları örnek vermek gerekirse 175/ 75 R 13 ise sırasıyla lastik taban genişliği, lastik yanak genişliğinin taban genişliğine oranı, lastiğin telli olduğu, lastik iç çapı olarak söylenebilir.
Osmangazi lastik değişimi noktalarını arıyorsanız, Bursa oto lastik servisimiz Ototeknik Bosch car service garantisi ile hizmetinizdedir. Unutmamalısınız ki kaliteli bir lastik oto fren sistemlerinin perforansını da artırmaktadır.

İlgili Konular

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?
Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git

EGR Valfi Arıza Belirtileri

Egzoz Gazı Dolaşımı (EGR) valfi, modern araç motorlarının en önemli bileşenlerinden biridir ve çevresel etkiyi azaltmak için kritik bir role sahiptir. Bu valf, aracın emisyonlarını düşürerek çevre dostu bir sürüş deneyimi sağlamakla birlikte, motor verimliliğini de artırır. EGR valfinin düzgün çalışmaması, motor performansı ve aracın genel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle, EGR valfi arızalarını erken teşhis etmek ve uygun müdahalelerde bulunmak büyük önem taşır. EGR valfinin işlevini, arızasının belirtilerini ve bu tür bir arızanın nasıl anlaşılabi...

Rehbere git
EGR Valfi Arıza Belirtileri