Kaporta Boya
Kaporta Boya

Kaporta Boya

Kaporta; aracın yolcu, sürücü, motor ve diğer bölümlerini kaplayan metal yapıdaki örtü "kaporta" olarak adlandırılmaktadır. Kaporta aracın aksamlarını dış darbelerden korumakta ve olası durumlarda parçaların etkilenmesini en aza indirmektedir.

Kaporta kalın bir metal örtüdür. Bu anlamda çalışır bölümlerden gelen seslerin dışarıdan duyulmasını engellemektedir. 

Eski sistemde üretilen kaporta bölümü şimdikilere kıyasla oldukça sert yapıda üretilmekteydi. Bu sert madde ise kaza anında taşıtların gövdesine güçlü bir basınç oluşmasına sebep olurdu. Bu durumun olumsuz etkisi ise kaza anında yayaların daha fazla etkilenmesine yol açardı. Ancak günümüz araç firmaları kaporta bölümünü, yakıt tüketimini azaltmak ve güvenlik önlemlerini artırmak için farklı malzemeler kullanarak bu etkiyi kırmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha dayanıklı ve hafif malzemeler kullanılarak araçlar oluşturulmaktadır. 

Kaporta hasarı: tavan, kapı veya kaput bölümlerinde meydana gelen her hasar kaporta hasarı olarak değerlendirilmektedir. Kaporta bölümünde meydana gelen sorunların servis üzerinden onarılması gerekir. Çünkü kaporta onarımı sırasında boyanın yerinden oynamaması ve zarar görmemesi oldukça önemlidir. 

Kaporta bakımlarında kaporta boyasının zarar görmesi durumunda boya atılma işlemi uygulanmakta bu da aracın değerini düşürmektedir. Bu anlamda boyanın zarar görmemesi adına işlemlerin servis üzerinden alınması gerekir. Oto kaporta işlemlerinde Pasta cila önemi unutulmamlıdır. Göçük düzeltme sonrası ek işlemler gerekebilir. Osmangazi kaporta uzmanı kadrosu ile Otoklinik, Bursa´da, Bursa oto kaporta hizmeti almak için randevu oluşrurabilirsiniz.

Kaporta Boyası

Kaporta bölümünde zamanla veya darbe sonucunda çizik, çürüme veya paslanma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunlar kaporta bölümünde onarım gerektirmektedir. Kaporta bölümünde oluşan bu sorunların tamamen giderilmesi için iyileştirme işlemleri ve ardından boyama bakımı yapılmaktadır. Yapılan işlemler ile araçlar eski görüntüsüne kavuşturulmaktadır. 

Kaporta boyama işlemlerinin servis üzerinden yapılması gerekir. Çünkü boya yapılmadan önce kaportada meydana gelen arızalar giderilmekte ve boyanacak kısım toz ve kirden arındırılmaktadır. 
Kaporta boyası işlemleri servis dışında yapılacak bir işlem değildir. Burada önemli olan boyanın aracın mevcut boya ile uyumlu ve doğru renkte olmasıdır. Boyalar belirli ölçülere göre ayarlanmaktadır. Aracın boyanacak kısmının hemen üzerine işlem uygulanmamaktadır. Boyama işlemi arıza ve arızanın bir iki karış üzerinden ölçü alınarak yapılmaktadır. Bu anlamda araç sahipleri boyama işlemleri için yetkili bir servis üzerinden işlem almalıdır. 

İlgili Konular

Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git

EGR Valfi Arıza Belirtileri

Egzoz Gazı Dolaşımı (EGR) valfi, modern araç motorlarının en önemli bileşenlerinden biridir ve çevresel etkiyi azaltmak için kritik bir role sahiptir. Bu valf, aracın emisyonlarını düşürerek çevre dostu bir sürüş deneyimi sağlamakla birlikte, motor verimliliğini de artırır. EGR valfinin düzgün çalışmaması, motor performansı ve aracın genel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle, EGR valfi arızalarını erken teşhis etmek ve uygun müdahalelerde bulunmak büyük önem taşır. EGR valfinin işlevini, arızasının belirtilerini ve bu tür bir arızanın nasıl anlaşılabi...

Rehbere git
EGR Valfi Arıza Belirtileri
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git

Direksiyon Kilitlenmesi

Direksiyon kilitlenmesi araç yolda iken gerçekleşirse çok hayati bir tehlike ortaya çıkabilir.

Rehbere git
Direksiyon Kilitlenmesi