Kaporta Boya
Kaporta Boya

Kaporta Boya

Kaporta; aracın yolcu, sürücü, motor ve diğer bölümlerini kaplayan metal yapıdaki örtü "kaporta" olarak adlandırılmaktadır. Kaporta aracın aksamlarını dış darbelerden korumakta ve olası durumlarda parçaların etkilenmesini en aza indirmektedir.

Kaporta kalın bir metal örtüdür. Bu anlamda çalışır bölümlerden gelen seslerin dışarıdan duyulmasını engellemektedir. 

Eski sistemde üretilen kaporta bölümü şimdikilere kıyasla oldukça sert yapıda üretilmekteydi. Bu sert madde ise kaza anında taşıtların gövdesine güçlü bir basınç oluşmasına sebep olurdu. Bu durumun olumsuz etkisi ise kaza anında yayaların daha fazla etkilenmesine yol açardı. Ancak günümüz araç firmaları kaporta bölümünü, yakıt tüketimini azaltmak ve güvenlik önlemlerini artırmak için farklı malzemeler kullanarak bu etkiyi kırmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha dayanıklı ve hafif malzemeler kullanılarak araçlar oluşturulmaktadır. 

Kaporta hasarı: tavan, kapı veya kaput bölümlerinde meydana gelen her hasar kaporta hasarı olarak değerlendirilmektedir. Kaporta bölümünde meydana gelen sorunların servis üzerinden onarılması gerekir. Çünkü kaporta onarımı sırasında boyanın yerinden oynamaması ve zarar görmemesi oldukça önemlidir. 

Kaporta bakımlarında kaporta boyasının zarar görmesi durumunda boya atılma işlemi uygulanmakta bu da aracın değerini düşürmektedir. Bu anlamda boyanın zarar görmemesi adına işlemlerin servis üzerinden alınması gerekir. Oto kaporta işlemlerinde Pasta cila önemi unutulmamlıdır. Göçük düzeltme sonrası ek işlemler gerekebilir. Osmangazi kaporta uzmanı kadrosu ile Otoklinik, Bursa´da, Bursa oto kaporta hizmeti almak için randevu oluşrurabilirsiniz.

Kaporta Boyası

Kaporta bölümünde zamanla veya darbe sonucunda çizik, çürüme veya paslanma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunlar kaporta bölümünde onarım gerektirmektedir. Kaporta bölümünde oluşan bu sorunların tamamen giderilmesi için iyileştirme işlemleri ve ardından boyama bakımı yapılmaktadır. Yapılan işlemler ile araçlar eski görüntüsüne kavuşturulmaktadır. 

Kaporta boyama işlemlerinin servis üzerinden yapılması gerekir. Çünkü boya yapılmadan önce kaportada meydana gelen arızalar giderilmekte ve boyanacak kısım toz ve kirden arındırılmaktadır. 
Kaporta boyası işlemleri servis dışında yapılacak bir işlem değildir. Burada önemli olan boyanın aracın mevcut boya ile uyumlu ve doğru renkte olmasıdır. Boyalar belirli ölçülere göre ayarlanmaktadır. Aracın boyanacak kısmının hemen üzerine işlem uygulanmamaktadır. Boyama işlemi arıza ve arızanın bir iki karış üzerinden ölçü alınarak yapılmaktadır. Bu anlamda araç sahipleri boyama işlemleri için yetkili bir servis üzerinden işlem almalıdır. 

İlgili Konular

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?
Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?