Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi;
1. Silecek tam basmıyor
2. Silecek tam silmiyor
3. Silecek lastiğinde sertleşme

Silecek lastiğinde sertleşme;sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. Bu yöntem halk arasında kullanılan bir yöntemdir.

Silecek sesi; silecek sesin artması grafitin bitmesinden kaynaklı oluşan bir sorundur. Grafiti tozu camın üzerinde lastiğin kaynamasına sebep olan bir madde içermektedir. Eskilerde çilingirler bu yöntemi çok kullanırken şimdilerde bu yöntem ulaşılması güç. Aynı özelliği sahip kurşun kalem tozu da silecek sesine çözüm olmaktadır. Burada önemli olan sileceğin yırtılıp, aşınmış ve kullanılamayacak durumda olmamasıdır. Aksi takdirde silecek lastiklerinin yenilenmesi gerekir. 

Silecek sesi ve silecek bakımı ile ilgili günümüzde araç sahiplerinin evde yapmış olduğu pek çok yöntem vardır. Bazı yöntemler maalesef sorunun çözüme kavuşmasına yeterli gelmemektedir. Böyle durumlarda araç sahipleri, servis üzerinden hizmet almalıdır. 

Silecek neden iyi silmez?

Silecek Bakımı

Silecek Bakımı

Sileceklerin bakım ve temizlenme işlemi oldukça önemlidir. Silecek bakımı basit gibi görünse de ihmal edildiği durumlarda pahalıya mal olabilecek sorunlara sebep olmaktadır. Aracın modeli ne olursa olsun yağışlı havalarda hayat kurtaran bölüm gireceklerdir. Özelliği bozulmuş ve işlevini yitiren sileceklerin faydadan çok zarar vereceği unutulmamalıdır.

Lastiği bozulmuş olan silecekler aracın camını çizmektedir. En ihtiyaç duyulan zamanda silecekler iş görmez duruma gelerek aracın yolda kalmasına sebep olmaktadır.

Sileceklerin eski hale gelmesi için evde yapılan yöntemler yeterli gelmemektedir. Sorunun hangi bölümden neden kaynaklandığını bulmak bazı durumlarda servis gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda araç sahipleri servis üzerinden işlem almalıdır.

Periyodik bakım, kış bakımı ve bahar bakımlarının bu anlamda düzenli olarak yapılması gerekir. Bu bakımlar sırasında sileceklerin ayrıntılı olarak kontrolü sağlanmaktadır. Kontrol edilen sileceklere gereken durumlarda değişim işlemleri yapılmaktadır.

Silecek Bakımı