Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır.

  • Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için periyodik bakımı oldukça önemlidir. 
Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması için gerekli enerjiyi sağlamaktadır. 

Bu nedenle triger kayışının bakımı, kullanım süresi ve ne zaman değişim göreceği gibi konularda araç sahipleri bilgilenmelidir. 

Triger Kayışı Değişimi;
Triger kayışına mutlaka bakım yapılmalı ve gerektiği durumlarda yeni bir parça ile değiştirilmesi gerekir. Triger kayışının bakımının ertelenmesi ileri de daha büyük sorunlara veya kazalara neden olabilmektedir. Bu gibi durumları yaşamamak adına araç sahipleri belirli dönemlerde triger kayışı değişimi yapmalıdır. 

Triger kayışı değişimi için belirli bir süre öngörülmemektedir. araçların kullanım şekli ve sıklığı bu noktada önemli rol oynamaktadır. Ancak araç 60 bin ile 100 bin kilometreye ulaştığında mutlaka triger kayışını değiştirmelidir. 

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger Kayışın Bittiğini Nasıl Anlarız?

Triger Kayışın Bittiğini Nasıl Anlarız?

Triger kayışının arızalanması aracın genel durumunu etkileyeceğinden araç sahibi kısa bir süre içerisinde triger kayışının da bir sorun meydana geldiğini anlayacaktır. Belki sorunun triger kayışından kaynaklandığını öngöremeyebilir fakat araçta bir sorunun olduğunu kolaylıkla anlayabilmektedir.
1. Motordan gelen tıkırtı sesleri, triger kayışının aşınmasından kaynaklı oluşmaktadır. 
2. Aşınmış bir triger kayışı, motor ateşleme hızını etkilemekte bu da motorda tekleme sorunun oluşturmaktadır. 
3. Aşırı ısınan motorda bir süre sonra yağ sızıntısı meydana gelmektedir. Motorun ön kısmından yağ sızıyorsa triger kayışında bir sorun var demektir.
4. Motorun çekiş gücünde veya genel performansında bir azalma tespit edildiyse sorun triger kayışı ile ilgili olabilir. 

Yukarıdaki sorunları aracında gözleyen araç sahipleri mutlaka aracın yetkili bir araç servisine götürüp periyodik bakım işlemi sokmalıdır. Motorla ilgili arızaların ertelenmesi ileriki süreçte hem can güvenliği hem de aracın sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. 

Triger Kayışın Bittiğini Nasıl Anlarız?