Araç Dış Aydınlatma

Araç Dış Aydınlatma

Araç dış aydınlatma kapsamında, sıfır otomobil alındığında başlangıç orta ve üst donanım paketleri karşınıza çıkmaktadır.

Başlangıç paketlerinde genellikle halojen farlar yer almaktadır. Üst paketlere geçiş yapıldığında ise, LED ya da xenon farlar tercih edilebilmektedir. Her far farklı çalışma prensibine sahiptir. Günümüzde en güncel araç dış aydınlatma sistemi olarak LED teknolojisi kullanılmaktadır.

Araç Dış Aydınlatma Türleri

Araç dış aydınlatma türleri ve detaylı incelemeleri aşağıda derlendiği gibidir.

  • Halojen Aydınlatma Teknolojisi
Halojen araç dış aydınlatma sistemi en yaygın ve en eski teknolojiyi kullanan sistemdir. Bu sistem, halojen gazı ile tungsten flaman yapıya sahiptir. Elektrik akımı aracılığıyla akkor haline gelebilen tungsten flamanın parlaklığı aracılığıyla aydınlatma sağlanır. Mercekli ve reflektörlü far sistemlerinde tercih edilmektedir. Ayrıca bu sistem diğer araç dış aydınlatma sistemlerine göre daha ucuzdur. Bu sebep ile araçların başlangıç paketlerinde yer alır. Halojen otomobil ampulleri sabit model değildir. H1, H3, H4, H7 ve H11 modelleri en sık görülen halojen ampul tipidir. Standart halojen ampuller çoğunlukla 3200K ışık rengi verebilir. Araç dış aydınlatma teknolojisinde kullanılan halojen aydınlatmanın performansı diğer teknolojilere göre düşüktür.
  • Xenon Aydınlatma Teknolojisi
Basınçlı xenon gazının far sistemi içerisinde kullanılmasıyla xenon aydınlatma teknolojisi oluşur. Eski nesil halojen ampuller ile kıyaslandığında daha az enerji tüketimine sahiptir. Ampulden çıkan ışınlar sabit bir doğrultuda ilerlemez. Bu sebep ile mercek ile kullanımı zorunludur. Mercek sistemi aracılığıyla dağılan ışınların far üzerindeki toz ve kirden kolay bir şekilde etkilenmemesi için far yıkama xenon farlı otomobil modellerinde zorunludur.
  • LED Teknolojisi
LED teknolojisinin içerisinde ampul bulunmaz. LED kelimesinin Türkçe karşılığı, ışık yayan diyot anlamını taşımaktadır. Son zamanlarda LED teknolojisi kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bunun başlıca nedenleri LED teknolojisinin çevreci yapısı, sağladığı düşük enerji ve ampul değiştirme gereksiniminin olmamasıdır. LED teknolojinin tepki süresi oldukça kısadır ve trafikte farkındalığı artırır. LED teknolojisi kullanımı ile, LED Matrix ve Lazer gibi far türevleri piyasada bulunabilmektedir.
Bursa far temizleme işlemleri için servisimize davetlisiniz. Araç içi aydınlatma için bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Araç Dış Aydınlatma Sistemleri

Araç dış aydınlatma sistemlerinde kullanılan ürünlerden bazıları aşağıda verilmektedir.

-Far Ampulü,
-Universal Sis Lambası & Far,
-Park Ampulü,
-Stop Lambası,
-LED’li Lambalar,
-Oto Lambası,
-Sinyal Lambası.

Osmangazi araç dış aydınlatma bakım ve onarım için Otoklinik doğru adres. Bursa araç aydınlatma  sistemlerinde hızlı işlemler için Bosch car service davetlisiniz.

İlgili Konular

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?
Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git
Klima Kompresörü Arızası