Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. 

Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında yapılan bir testtir. Bu test oldukça donanım gerektirmektedir. Ancak sürücülerin far ayarlarının bozulduğunu anlaması zor değildir. Örneğin, farlar yolun kenarını aydınlatıyorsa, farlar aydınlatma konusunda başarısız ve karşı sürücülerden alınan uyarılar sorunu kanıtlar niteliktedir. Araç dış aydınlatma sistemlerinin sağlığının önemi burada ortaya çıkmaktadır.

Güvenli Sürüş İçin Far Ayarları

Doğru far ayarı ile araç sahipleri, hem kendi can güvenliğini hem de diğer sürücülerin can güvenliğini büyük oranda etkilemektedir. Araçta bozuk far sistemi aydınlatmanın tam anlamıyla gerçekleşmesini engellemektedir. Özellikle karanlık yollarda giden araç sahipleri, yolu doğru bir şekilde takip edemez ve kontrolü kaybeder. 
Sürücü yanılsama gibi durumlar hissetmekte ve sürüş sırasında rahatsız olmaktadır. Diğer bir yandan yanlış far ayarı, sadece araç sahiplerine değil karşıdan gelen sürücülerinde dikkatini dağıtmaktadır. 

Araç sahipleri periyodik bakımlarda veya araç muayenelerinde far ayarlarını mutlaka kontrol ettirmelidir. 

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

  1. Arabanın bagajının boşaltılması gerekir. Çünkü karoserin duruşunda dengesizlikler oluşabilir.
  2. Araç, düz ve koyu renkli bir duvara 3 metre kadar yanaştırılır.
  3. Arka ve burun kısmına geçerek ağırlıkla bastırılır ve araç dengelenir.
  4. Aynı dengeleme yapılabilmesi için, yakıt deposunun yarı dolu halde olması direksiyonda bir kişinin bulunması da önemli ipuçlarıdır.
  5. Farları açılır.
  6. Farların duvara yansıttığı ışığın tam ortası hizalanmalıdır. Bunun için bant kullanılabilir.
  7. Bandın belirttiği orta çizgi yerden en fazla bir metre üstte olmalıdır. 
  8. Araç duvardan 7,5 metre uzağa çekilir. Sırayla far ayarı yapılır. Bu şekilde farlar yakıldığında daha önce duvarda belirlenen yere denk gelmesi sağlanır.
Far ayarı ile ilgili daha doğru işlem almak isteyen araç sahipleri, mutlaka en kısa sürede yetkili oto servise başvurmalıdır. 

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Kısa Hüzmeli far ayarı

Kısa Hüzmeli far ayarı

Araç farlarının doğru biçimde hizalanması için gerçekleştirilen bir işlem olan kısa hüzmeli far ayarı, karşıdan gelen araçlardaki sürücülerin gözlerinin kamaşmasını engellemek ve yoldaki görüş alanınızı maksimize etmek için oldukça önemlidir. Yanlış hizalanmış farlar, kendi sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmanın yanı sıra diğer sürücülerin güvenliğini de tehlikeye sokar.

Kısa hüzmeli far ayarını yapmak için bazı basit adımlar vardır. Bu adımlardan ilki, aracı düz bir zemin üzerine park etmek ve farları bir duvara veya garaj kapısına doğru yönlendirmek. Aracın ortalama 7.5 metre uzağında olması ideal bir uzaklık olarak belirlenir. Bu aşamadan sonra, aracın önünden far ışığının düştüğü alana, yere yansıyan ışık hüzmesinin üst sınırını belirleyecek biçimde düz bir çizgi çekilir. Bu çizgiden, diğer aşamada farların ayar noktası olarak yararlanılır.

Farların özel vidaları mevcuttur ve bu vidalar genelde farların arkasında ya da üzerinde yer alır. Vidalar sayesinde, farlar yatay ve dikey olarak ayarlanabilir. Farları hizalama sırasında, ışık hüzmesinin doğru açıda olduğundan emin olmak şarttır. Eğer ışık hüzmesi çok yüksek ise, karşı şeritten gelen sürücülerin gözleri kamaşabilir, ışık hüzmesinin çok alçak olduğu durumlarda ise, yeterli görüş mesafesi ayarlanamaz.

Bu işlemi uygularken aracın lastik basınçlarının eşit ve olması gereken değerlerde olduğundan emin olmak gerekir. Bunun yanı sıra bagaja aşırı yüklenilmediğinden ve araç içinde anormal bir yük dengesi olmadığından da emin olmak önemlidir.

Kısa Hüzmeli far ayarı