Fren Onarımı

Fren Onarımı

Fren sisteminin bakım ve onarım aşaması ana parçaların ve fren balatalarının kontrol edilmesi ile başlamaktadır.

Araçtaki bulgular ve değerlendirme sonuçları araç sahibi ile paylaşılmaktadır. Üretici teknik özelliklerine göre sistem performansına etki eden sorunlar belirlenerek araç ayrıntılı bir şekilde onarım aşamasına sokulmaktadır.

Fren sisteminin bakımı neden önemlidir; fren sistemi araçtaki güvenliği sağlayan en önemli bölümdür. Güvenliğin sağlanması ve kaza oranların düşürülmesi adına fren bakımlarının belirlenen periyotlarda yapılması gerekir. Araçta bulunan fren sistemi ve parçaları her 10.000 ile 15.000 kilometrede bir kontrol edilmelidir. Bu kilometreyi dolduramayan araç sahipleri de yılda bir defa da olsa aracı kontrol ettirmelidir. Bunun yanında aracı sürekli kullanan, uzun yola çıkan veya yük taşıyan araçlar, fren bakımlarının daha sık yaptırmalıdır. 

Fren Sistemi Ne Sıklıkla Kontrol Edilmelidir?

Fren Balataları
Fren sistemi içerisinde çalışan pek çok parça vardır. Bu parçalar arasında  en hızlı aşınan parça fren balatalarıdır. Fren balataları, konu ile ilgili tasarlanmış olan ölçüm cihazları ile kontrol edilmektedir. Fren balataları, 30.000 kilometrede değiştirilmelidir. Özellikle fazla kilometre yapan araçlar bu bakımı atlamamalıdır. 
Fren Diskleri
Fren sisteminin yükünü çeken diğer bir bölüm de fren diskleridir. Fren diskleri, 30.000 kilometre de bir değiştirilmelidir. Ancak değişim sürelerinin kullanım sıklığı ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. 
Fren Pabuç Sistemi
Fren pabuçları, 25 ila 30.000 kilometre arasında tozu alınarak temizlenmelidir. Gereken durumlarda parça değişimi yapılmalıdır. 
Fren Hidrolik Yağı
Üretici firmalar hidrolik yağın 2 yılda bir veya araç 40.000 kilometreye ulaştığında tamamen değiştirmeyi uygun bulmaktadır. Fren hidrolik yağının kontrol aşaması gerekli ölçüm aletleri ile yapılmaktadır. 
Belirlenen kilometrelerde kontrol veya değişim yapılmayan parçalar, bir süre sonra fren sisteminin genelinde bir zarara yol açarak sistemi bozmaktadır. Zamanında yapılmayan bakımlar ileri de daha masraflı bakım maliyetlerin oluşmasına ve sistemin kullanılamayacak derecede hasar almasına yol açmaktadır. Bu anlamda her araç sahibi, üretici firmaların belirlemiş olduğu kilometrelerde veya yılda bir defa fren sistemlerine bakım hizmeti alarak aracın güvenliğini sağlamalıdır. 

Bursa oto fren servisimizde işlemlerimiz ana parçaların kontrol edilmesi ile başlamaktadır. Osmangazi fren onarım birimimizde güvenliğiniz için çalışmaktayız. Oto Servisimizde orjinal yedek parçalar kullanılarak güvenliğiniz en üst düzeye çıkarılmaktadır.

Hizmet Verdiğimiz markalar ise şu şekilde sıralanabilir: Fiat, Peugeout, Toyota, Audi, Ford, Mercedes, Volkswagen, Bmw, Opel, Renault sayılabilir.

Oto Fren Bakımı Ve Onarımı

Aracın emniyet sistemlerinin en başında frenler gelir. Frenler iyi tutarsa aracınızı durdurmak ve kaza yapmasını önlemek çok daha kolay olur. Oto fren bakımı ve onarımı desteği ile çözümlere daha kolay ulaşabilirsiniz. Yol güvenliği ve emniyetli yolculuk noktasında aracınızın ihtiyaçlarının uzman servis ile karşılanması önemlidir. Bakım ve onarım çalışmaları burada pek çok sorunu çözer. Bursa oto fren desteğini arkanıza alıp aracınızın duruş mesafesini ve zamanını küçültme şansına sahip olabilirsiniz. Sağlam frenler ve bu sistemin gelişmiş inovasyonları can ve mal güvenliği açısından çok önemlidir.

Oto Fren Yedek Parça Değişim Hizmeti

Aracınızın frenleri ile ilgili tüm sorunları çözmek için hazırız. Oto fren yedek parça değişim hizmeti sunarken gerekli hallerde parça değişiminin ne kadar önemli olduğunu size rahatlıkla söyleyebiliriz. En zorlu yol koşullarında Bursa oto fren çözümleri size yardımcı olacaktır. Onarımı mümkün olmayan sistem ve parçalar servisimiz tarafından değiştirilir. Değişim için kullanılan kaliteli malzemeler aracınızın fren mesafesini olması gereken noktaya çekecektir.

İlgili Konular

MAF Sensörü Arızası

MAF Sensörü Arızası

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?
Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

EGR Valfi Arıza Belirtileri

Egzoz Gazı Dolaşımı (EGR) valfi, modern araç motorlarının en önemli bileşenlerinden biridir ve çevresel etkiyi azaltmak için kritik bir role sahiptir. Bu valf, aracın emisyonlarını düşürerek çevre dostu bir sürüş deneyimi sağlamakla birlikte, motor verimliliğini de artırır. EGR valfinin düzgün çalışmaması, motor performansı ve aracın genel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle, EGR valfi arızalarını erken teşhis etmek ve uygun müdahalelerde bulunmak büyük önem taşır. EGR valfinin işlevini, arızasının belirtilerini ve bu tür bir arızanın nasıl anlaşılabi...

Rehbere git
EGR Valfi Arıza Belirtileri