Bahar Bakımı

Bahar Bakımı

Kış aylarında, dondurucu soğuklar ve yağışlı havalar nedeniyle araçlar belli ölçüde yıpranır.

Araçlardaki yıpranmanın giderilmesi ve aracın performansının arttırılabilmesi için bazı bakımların yapılması gerekmektedir. Kış aylarından sonra yapılan ve aracın ömrünü de uzatan bakım işlemine bahar bakımı adı verilmektedir.

Bahar Bakımında Ne Yapılır?

  • Kışlık lastiklerin değişimi,
  • Hava filtresinin değişimi,
  • Motor yağı ve hidrolik yağı değişimi,
  • Akü kontrolü,
  • Klima bakımı,
  • Silecek ve silecek suyunun kontrolü,
  • Genel temizlik yapılması.
Bahar Bakımı ve Kış Lastiği Değişimi

Bahar bakımı ile hem maddi hem de performans açısından kış lastiği değişimi yapılmaktadır. Hava sıcaklıkları 10 derecenin üstüne çıktığında kış lastikleri olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle fren mesafesi uzar ve aracın viraj kabiliyetine olumsuz etkisi bulunur. Ayrıca yüksek sıcaklıkta lastiklerin basıncı artar ve kış lastiklerinin performansı düşer. Bu da yakıt tüketimini arttırır. Bu sebep ile bahar bakımı yapıldığında ilk olarak kışlık lastikler değiştirilir.
Osmangazi bahar bakımı için Bursa'dayız. Otoklinik ekibi olarak oto bahar bakımı uzmanlarımız sizlere hizmet vermektedir.

Hava Filtresi Değişimi ile Motor Yağı ve Hidrolik Yağı Değişimi

Kışın yağmur, çamur ve kar gibi etkenler nedeniyle hava filtresinde tıkanmalar oluşabilir. Ayrıca tıkanıklık ve kir nedeniyle yeterli miktarda hava girmeyen motorda çekiş kaybı da meydana gelebilir.
Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların birbirine karşı sürtünmesini engellemek ve güç kaybına engel olmak için kullanılmaktadır. Ayrıca motor yağının içeriği nedeniyle temizleyici etkisi de bulunmaktadır. Bu sayede kir ve pastan aracınızı korur. Yaz aylarında motor yağı sıcaklık nedeniyle kaynayabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak yağın kontrol edilmesi de gerekmektedir.
Hidrolik sistem, performans ve sürüş için oldukça önemlidir. Fren hortumunda oluşacak bir kaçak, hidrolik yağı seviyesinde düşüşe sebep olur. Hidrolik yağının azalması, fren tepkisini arttırır ve direksiyon pompasının zarar görmesine yol açabilir. Bu iki durum da sürüş güvenliğini tehlikeli hale getirir. Bu sebep ile hidrolik yağı kontrol edilmelidir.
Osmangazi bahar bakımı için Bursa'dayız. Otoklinik ekibi olarak oto bahar bakımı uzmanlarımız sizlere hizmet vermektedir.

Bahar Bakımında Akü Kontrolü Neden Önemlidir?

Kış aylarında yaşanan soğuk hava nedeniyle araçlar daha fazla akü tüketimi sağlar. Bu nedenle akü performansı düşer. Bahar bakımı ile düşen akü performansının kontrolü için şarj seviyesi kontrol edilir. Ayrıca kirli hava sebebiyle meydana gelebilecek paslanma ve kaçak ihtimalleri kontrol edilir.

İlgili Konular

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git

Direksiyon Kilitlenmesi

Direksiyon kilitlenmesi araç yolda iken gerçekleşirse çok hayati bir tehlike ortaya çıkabilir.

Rehbere git
Direksiyon Kilitlenmesi
Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?