Akülerde Garanti

Akülerde Garanti

Akü garanti süresi; akünün garanti süresi satış itibariyle başlar ve 24 ay boyunca devam eder. Bu şart sadece genel otomobiller için geçerlidir. Taksiler, ticari araçlar, otobüsler, iş makineleri, starter kullanım dışı deniz araçları gibi direk akü ile çalışan taşıtların akü garanti süresi 1 yıldır.

1. Akünün tüm parçaları dâhil olmak üzere üretici firma garantisi altındadır.
2. Akünün garanti süresi boyunca arızalanması durumunda, onarım süreleri de garanti süresine eklenmektedir. Onarımdan sonra geçen süre garanti kapsamında değerlendirilmektedir. Akülerin tamir süresi; en fazla 30 gündür. Sanayi malının arıza durumu 15 iş günü içerisinde giderilmektedir. Bu durumda imalatçı ve ithalatçı, akü arızası giderilene kadar araca benzer bir aküyü takmak zorundadır. 
3. Akünün garanti süresi içerisinde, gerek işçilik ve malzeme gerekse montaj hatalarından dolayı hasar olması durumunda işçilik ücreti, değiştirilen parçanın bedeli veya başka bir başlık altında hiçbir ücret istemeden tamiri yapacaktır. 
4. Akünün garanti kapsamında kalmak kaydıyla 1 yıl içerisinde aynı sorunu ikiden fazla tekrarlaması veya başka sorunların dörtten fazla ortaya çıkması ya da garanti süresi içinde farklı arızaların toplam altıdan fazla olması;
  • Tamir süresinin aşılması durumu
  • Servis istasyonunun mevcut olmaması
Gibi durumlar ile karşılaşıldığında satıcı, acente, bayi, temsilciliği veya imalatçının herhangi birinin düzenleyeceği rapor sonucu ile tamirin mümkün olmadığı ve değişim durumunun ücretsiz bir şekilde gerçekleştirileceği bilinmelidir. 
5. Garantide değiştirilen akünün süresi, ilk alınan akünün garanti süresi kadardır. Sorunlardan sonra garanti yeniden başlatılmaz.
6. Garanti koşulları ve kullanım kılavuzunda belirtilen hususlara aykırı kullanımlar tespit edildiği takdirde arızalar garanti kapsamının dışında kalmaktadır. 
Akü bakım ve onarım işlemleri, yetkili ana bayi tarafından yapılmaktadır. Araç sahibi, aküyü satın aldığı bayi dışında bir bayiye kontrol ettirirse yetkili ana bayi çıkan sorunlar ile ilgilenmeyerek ürünü garanti kapsamından çıkarmaktadır. Bu anlamda aküye yapılacak her bakım kendi yetkili servisi bünyesinde veya ana bayisi tarafından yapılmalıdır. Aksi durumlarda akü garanti kapsamından çıkarılarak yeni bir akü ile değiştirilmek zorunda kalmaktadır. 
Garantili akü değişiminde, Servisimiz olan Osmangazi akülerde garanti misyonu ile vergiği hizmetin garantisini sunmaktadır.

İlgili Konular

Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?
Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?