Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Yeni nesil araçların bakım konusunda olmazsa olmazı elektronik arıza tespit cihazlarıdır. Arıza tespitleri hakkında bilinmeyenler ve araçlarda yanan gösterge ışıkları araç sahiplerini tedirgin bir yapıya sokmaktadır. Bu ışıkların neyi ifade ettiği veya araçtaki sorunun ne olduğu elektronik arıza tespit cihazları ile tespit edilmektedir.

Bu noktada; servis yetkilileri aracı kontrol düğmesinden elektronik cihaza bağlayarak arızayı tespit etmektedir. Arıza tespit cihazları kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar;
1. cihaz güncel olacak 
2. yazılım orijinal olacak
3. cihazı kullanacak kişilerin, arıza tespit cihazına hâkim olması ve kodları doğru bir şekilde okuyabilmesi gerekir.
Günümüzde pek çok arıza tespit cihazı vardır. Her markanın arıza tespit cihazı aynı özellikte ve yapıda değildir. Kimi cihazlar konu ile alakalı daha ayrıntılı bilgiler vererek aracın genel durumu hakkında da yetkililere yol göstermektedir. Ancak bazı cihazlar, sadece arızanın ne olduğu veya nereden kaynaklı olduğunu tespit etmektedir.
Elektronik arıza tespit cihazları nereye takılır; OBD bağlantılı soket yuvasına cihazın kablosu bağlanmaktadır. Soketler 16 pin ve asimetrik şekli gereği tek pozisyon olarak takılabilmektedir. Araçlarda yer alan soket yuvası genelde el ile rahatça uzanılması mümkün olan bir konumda bulunmakta ve şoförün bulunduğu bölüme yerleştirilmelidir.
Osmangazi elektronik arıza tespiti istasyonumuzda, aracınızın detaylı elektronik analizi yapılmaktadır. Bursa oto elektronik sistemleri uzmanlarımız 

Elektronik Arıza Tespit Cihazları Hangi Hasarları Tespit Etmektedir?

Elektronik arıza tespit cihazları, araç içerisinde yer alan her türlü elektronik arızayı kolay bir şekilde tespit etmektedir. Egzoz sistemi, yakıt sistemi ve elektronik sistem arızaları hakkında ayrıntılı olarak tespit yapılmaktadır.

Elektronik arıza tespit cihazları, motor beynine ulaşarak tüm elektronik verilere ulaşmayı sağlamaktadır. Bunun yanında motorun çalışma durumu ve vermiş olduğu tepkileri kolay bir şekilde sisteme yansıtmaktadır. 

Hava yastığı, hatalı sürüş ve şişirici devre hatası gibi arızaların da tespitini cihaz hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bunun yanında;
1. hidrolik valf hatası
2. yakıt sistemleri
3. ABS hidrolik pompa motorunun devre hatası
4. çıkış valf hatası
5. güç rölesi sargı ve hatası
6. bağlantı soketi hatası
7. çıkış valf sargısı 

Yukarıda sistemler gibi birçok arıza ve hasar elektronik arıza tespit cihazı ile tespit edilmektedir.

Oto elektrik sistemi kontrolü için Bursa oto elektrik servisimiz olan Otoklinik bosch Car Service noktamıza davetlisiniz.

Oto Elektronik Hizmetleri İçin Kullandığımız Yüksek Teknoloji

Oto elektronik Bursa ve çevresinde avantajlı sonuçlar yaratırken, servis olarak burada sahip olduğumuz imkânlar uygun ve avantajlı çözümler ortaya koymuştur. Bir otomobilin özellikle son yıllar içerisinde elektronik altyapısına çok büyük yatırımlar yapılmıştır. Haliyle elektronikte ortaya çıkan arızaların giderilmesi için, tüm servisler yoğun bir çalışma içerisinde olmuştur. Servisimiz teknik kadrosu ve uzman ekibi ile elektronik konusunda oldukça donanımlı bilgilere sahiptir. Servis olarak sahip olduğumuz teknolojiler ise bu tip konularda sorunların çözümüne çok büyük destek verir. Araçların gelişmiş teknolojilerle birlikte bugünlere geldiğini biliyoruz. Böylesine önemli bir konuda herhangi bir arıza ortaya çıktığında, uzman ekibimize ve tüm servisimize güvenebilirsiniz. Elektronik konusunda sahip olduğumuz yüksek teknoloji sayesinde, aracınızın her türlü sorununu anında tanımlama ve çözümleme konusunda gerekli adımları atarız. Elektronikle ilgili her türlü parça ve sistem servisimizde mevcut bulunmaktadır. İhtiyacınız olan hizmetleri ise yine servisimizden kolaylıkla alabilirsiniz. Kalite farkı ile öne çıkan tüm hizmetlerimiz, aynı zamanda ekonomik olarak size sunulmaktadır.

İlgili Konular

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git
Klima Kompresörü Arızası