Kış Bakımı

Kış Bakımı

Kış bakımı nedir; yaz aylarından çıkan araçların kış mevsimine girerken daha canlı olması, kontrol edilmesi ve kış lastiklerinin takılması gibi işlemlerin tümüne kış bakımı denilmektedir.

Sonbaharın son zamanlarında araçlarda insanlar gibi senenin sonuna yaklaşmakta ve oldukça yorulmaktadır. Bir mevsimden çıkan araçta büyük çaplı sorunlar oluşmasa da küçük çaplı sorunlar ile karşılaşmaktadır. Araçlara mevsim geçişlerinde düzenli olarak bakım yapılmazsa araçlar kış aylarının zorlu şartlarını kaldıramayarak performans kaybetmektedir. 

Araçların kış aylarının getirdiği zorlu her durumdan korunması ve güvenli sürüş sağlaması adına yapması gereken bakımlar vardır. Bunlar;

1. Aracın servis bakımının yapılması
Soğuk hava araçlar üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Düzenli servis bakımı almayan araçlarda Bu sorunlar ile daha sık karşılaşılmaktadır. 

2. Akünün kontrol edilmesi
Kış bakımında akünün kontrol edilmesi ilk bakımlar arasındadır. Ani hava değişimlerinde akünün donmaması için kontrol edilmesi gerekir.

3. Antifriz kullanın
Motorun su deposunda yüzde elli antifriz yüzde elli su olmalıdır. Ve mevsim sonuna kadar antifriz kontrol edilmeli gerektiği durumlarda takviye yapılmalıdır. 

4. Lastik bakımını yaptırın
Kış lastiği, kış bakımının olmazsa olmazıdır. Kış mevsiminin zorlu şartlarını sadece kış lastikleri kaldırmaktadır. Bu anlamda her aracın kış lastiğini taktırması ve o şekilde trafiğe çıkması gerekir. 
  • Kış mevsiminde araçta yaz lastiği olması doğru değildir. Kış lastiklerinin yapısında özel kauçuk maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler aracın kaygan zeminlerde bile yola tutunmasını sağlamaktadır. 
5. Far bakımları
Kış mevsiminde havalar genelde kapalı ve akşam görüntüsüne bürünmektedir. Bu anlamda farlar kış aylarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Sisli havalarda bile araçlar, farları yakarak yola devam etmektedir. 

6. Cam temizliği ve sileceklerin bakımı
Ön ve arka camların temizlenmesi gerekir. Cam sıvısının donmaması için antifriz kullanılmalıdır. 

7. Fren kontrolü
Kış mevsiminde araçların fren mesafesini koruması ve durma süresini iyi ayarlaması oldukça önemlidir. Fren ve frene bağlı olarak çalışan bölümlerin düzgün bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Osmangazi kış bakımı konusunda doğru adresi arıyorsanız Bosch car service artık Bursa'da. Detaylar ise sayfamızda.

İlgili Konular

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?
Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git
Yağ Pompası Arızası