Hidrolik Fren Sistemi

Hidrolik Fren Sistemi

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle binek araçlar da bir hayli gelişmiştir. Bu gelişimlerden en belirgini ise araçlardaki performans artışına bağlı olarak artan hız limitleridir. Bunun yanı sıra hız limitlerinin artmasıyla can güvenliği de tartışılan bir husus olarak ortaya çıkmıştır.

Bu durumda hız limitlerinin artmasına karşılık güçlü bir frenleme sisteminin gerekliliği de mühendisler tarafından ortak bir fikir olarak düşünülmektedir. Bu sebeple ilk olarak 1900’lü yıllarda Malcolm Lockheed hidrolik frenleri icat etmiştir. Hidrolik fren sistemi günümüzde de hala pek çok araçta kullanılmaktadır. Fakat günümüzde çok daha gelişmiş frenleme sistemleri bulunmaktadır. Tabi her sistemin kendisine göre artıları ve eksileri vardır. Hidrolik fren sisteminin en büyük artısı diğer sistemlere göre daha hızlı yanıt alınabilmesidir. Bunun yanında üretimi kolay ve üretim maliyetleri daha düşüktür, aynı zamanda fren sistemi bakımı ve onarımı maliyetleri de düşük olmaktadır. Eksilerine baktığımızda ise Hidrolik fren sisteminde ani bir frenleme yapıldığında frenlerin kilitlenmesi gibi durumlar söz konusudur. Bu problem kötü hava ve yol şartlarında yaşandığında ise direksiyon hakimiyetini kaybetmenize yol açabilir.

Hidrolik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Hidrolik fren sisteminin nasıl çalıştığından bahsetmeden önce sahip olduğu parçaları bakmakta fayda vardır;

  • Fren pedalı
  • Fren borusu
  • Fren hidrolik sıvısı
  • Fren balatası
  • Fren pistonu
  • Fren diski
Bunların kullanıldığı üç çeşit frenleme sistemi vardır. Bunlar;
Klasik hidrolik frenler: Klasik hidrolik frenlerde fren pedalına basıldığında merkez silindirin pistonunda bir basınç oluşur. Oluşan bu basınç sayesinde fren hidrolik sıvısı tekerlek silindirine ulaşır. Daha sonra tekerlek silindirindeki pistonlar açılarak frenleme sağlanır.
Hava yardımlı hidrolik frenler: Hava yardımlı hidrolik frenlerde ise klasik hidrolik frenlere ek olarak basınçlı havadan yardım alınır. Bu sistemde kullanılan hava motordan hareket sağlayan bir kompresör ile üretilir. Bu sistem yüksek tonajlı araçlarda kullanılmaktadır.
Vakum yardımlı hidrolik frenler: Vakum yardımlı hidrolik frenlerde aracın motorundaki emme manifoldu vakumu yardımı ile klasik hidrolik frenlere ek bir kuvvet sağlanır. Şoför frene bastığında vakum sübabı klasik frenlemenin ilk adımı olan merkez silindir pistonuna vakum yardımı sağlayarak frenlemeye yardımcı olur. Hidrolik fren sistemi ile ilgili detaylı işlem yapıtırmanız gerekiyor ise Bursa hidrolik fren ve fren inovasyon sistemleri uzmanlarımız size yardıma hazır.

İlgili Konular

Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git
Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?
Direksiyon Kilitlenmesi

Direksiyon Kilitlenmesi

Direksiyon kilitlenmesi araç yolda iken gerçekleşirse çok hayati bir tehlike ortaya çıkabilir.

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?