Araç İçi Aydınlatma

Araç İçi Aydınlatma

Araç iç aydınlatma sistemleri en önemli güvenlik etkenlerinden birini oluşturur. Optimum bir aydınlatma sistemini sağlayabilmek için aracın ampullerinin değiştirildiği esnada aracın teknik dokümanına bakılması gerekmektedir.

Her ampul bir kod ile tasarlanmıştır ve değişim aşamasında sadece aynı kodu taşıyan ampul ile değiştirilebilir. Ek olarak, aydınlatma sistemleri ile ilgili yasalar ülkeler arası değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple, ilgili ülkenin kararnamesi ile aydınlatma sistemlerinin kontrol edilmesi gerekir.

Araç iç aydınlatma sistemleri her otomobilin kullanım konforu ve estetik görünümü için dizayn edilebilmektedir. Otomobilde okuma lambaları, tavan lambaları, zemin lambaları, kapı lambaları, bagaj lambaları, gösterge lambaları ve torpido aydınlatması gibi aydınlatma unsurları yer almaktadır. Bu aydınlatma unsurları hem konfor hem de güvenli bir sürüş açısından gereklidir.

Araç İç Aydınlatma Sistemleri

Güvenli sürüş ve araç içi konfor, iç aydınlatmalar neticesinde oluşmaktadır. İç aydınlatma sistemleri aşağıdaki elemanlardan oluşmaktadır.

•             Okuma lambaları,
•             Tavan lambaları,
•             Bagaj lambaları,
•             Makyaj lambaları,
•             Gösterge lambaları,
•             Kapı ve zemin aydınlatmaları,
•             Torpido bölümü aydınlatmaları.

Araç İç Aydınlatma Sistemleri Neden Kullanılır?

Araç iç aydınlatma sistemleri, seyahat esnasında yolcularla iletişim kurabilmek için de kullanılır. Nitekim birçok araçta yolcular arası iletişimi sağlayan aydınlatma sistemleri renkler ve şekiller aracılığıyla sağlanabilmektedir. Araç dış aydınlatma ve far temizleme işlemleri oto güvenlik sistemi bakım onarımı Bosch car service garantisinde.

Aydınlatma sistemi, araç hareket halindeyken sürücüye kılavuzluk etme amacı ile de kullanılmaktadır. Sürücünün ani fren yapması gereken zamanda bir araç, nesne veya yaya algıladığında kırmızı ışık yanıp sönmeye başlar ve sürücü uyarılır. Navigasyon sistemine de entegre olabilen aydınlatma sistemi, ışıklar aracılığıyla dönüş yönlerini sürücüye tarif edebilmektedir.

Araç aydınlatma sistemleri her araçta farklı şekilde düzenlenebilmektedir. Nitekim üst düzey araçlarda ambiyans aydınlatması, park asistanı, kablosuz şarj bağlantı sistemi, akıllı telefon ara yüzü ve acil çağrı ünitesi gibi fonksiyonlar iç aydınlatmalara bağlı olarak çalışabilmektedir. Ek olarak günümüzde navigasyon sistemi, iç aydınlatmalar aracılığıyla sürücünün görüş açısında yer alan cama da yansıyabilmektedir. Bu sayede sürücü ayrı bir navigasyona bakmaz, ön cama bakmaya devam ederken yolu takip edebilir. Bu sayede sürüş hem daha konforlu hem de daha güvenli olmaktadır.
Osmangazi araç içi aydınlatma tasarım, onarım ve özelleştirme konusunda destek arıyorsanız doğru adrestesiniz. Oto far temizleme ile araç aydınlatma bakımı tamamlanmış olur.

İlgili Konular

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafik kazası sonrası neler yapılmalı?

Trafiğin yoğun olması veya kurallara uymayan sürücülerin varlığı trafikte hatalı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bir takım prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Kaza sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlemek ilk aşama olsa da polisi beklemek gerekebilmektedir. Örneğin, sürücünün ehliyetinin olmaması, sürücünün 18 yaş altı olması veya alkollü olması gibi durumlar kaza tespit tutanağı ile çözülebilecek durumlar değildir. Bazı durumlarda polisin işlemlere dahil olması gerekir.

Rehbere git

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı nedir; diğer bir adı zamanlama kayışı olarak bilinen triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Triger kayışı, sadece motorun performansı değil güvenliği açısından da kritik bir noktadadır. ? Triger kayışı aracın önemli bölümlerinden biri ile eş güdümlü çalıştığı için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden topladığı hareketi, egzantrik miline ileterek subapların kolay bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Aracın kalbi motor gibi düşünüldüğünde triger kayışı damarları oluşturmaktadır. Motorun çalışması...

Rehbere git
Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?
Silecek neden iyi silmez?

Silecek neden iyi silmez?

Sileceklerin iyi silmemesi; 1. Silecek tam basmıyor 2. Silecek tam silmiyor 3. Silecek lastiğinde sertleşme Silecek lastiğinde sertleşme; sertleşme sorununa çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ılık suyla silecek lastiğinin silinmesidir. Bunu yaparken bezde siyahlıklar görülecektir. Silecek lastiğinin camla temas ettiği noktada grafit yapısı olduğundan kaynaklı beze siyah lekeler bulaşmaktadır. Bunu bilmeyen çoğu araç sahibi, her aracı yıkadığında, silecekleri kafasına göre silerek ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen lastiği yumuşatmak için bebek kremi kullanılmaktadır. ...

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Sürücülerin çoğu araçların kullanım süresi boyunca far ayarı nasıl yapılır? Sorusuyla karşılaşmaktadır. Far, araçların ve karşıdan gelenin görülebilmesi için çalışan ve araç güvenliğini oluşturan temel bölümlerden biridir. Far sisteminin bozulması veya ayarlarının oynaması durumda yetkili bir araç servisinden konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? Far ayarının bozuk olup olmadığı yapılan far testi ile belli olmaktadır. Yıl içerisinde araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında far temizliği, ampul değişimi gibi işlemler sırasında...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?