Araçlarınızdan Sürüş Esnasında Neden Ses Çıkar?

Araçlarınızdan Sürüş Esnasında Neden Ses Çıkar?

Zor olan konu ise bu anlamda çözüm üretmektir. Neyse ki günümüzde bu konuda tedbirler uzman çalışmaları ile ortaya çıkmaktadır. Motor veya aracın farklı yerlerinden değişik sesler gelir. Bu sesler bazen aracın normal çalışmasına işaret eder. Bezen ise sesler farklı arızalarını ikaz ve işareti olarak kabul edilmelidir. Aracınız çalışırken veya sürüş esnasında;
 
  • Sürtünme sesi çıkması
  • Uğultu sesi çıkması
  • Vuruntu sesi çıkması
  • Islık şeklinde sesi çıkması
Sıradan bir durum değildir. Sıradan olmayan bu durum bir sorunun işaretidir. Sorunların algılanması ve hızlı biçimde giderilmesi için insanlar yıllardan beri emekler vermiştir. Sesin geldiği yer, şiddeti ve çıkış aralıkları arıza tespitinde önemli kriterler oluşturur. Bu durumu takip etmeyi bilen ustalar sorunları daha kolay tespit eder ve ortadan kaldırır.
 
Vuruntu sesi duyduğunuz anda aracınızda önemli bir problem olduğunu ve bunun hemen giderilmesi gerektiğini anlamanız gerekir. Normal yani rutin çalışmalarda aracın sesi gayet alışıldık şekildedir. Eğer alışılmışın dışında farklı sesler duyuyorsanız, aracınızda değişik sorunların ortaya çıktığını hemen görebilirsiniz. Bu sorunları gidermek için yapacağınız çalışmalar, aracınızın performansını pozitif şekilde etkileyecek ve sizin için iyi bir karar olacaktır.
 
Uğultu sesi aracın düzenli çalışmasının önünde bir engel olduğunu gösterebilir. Esasında normal olmayan bütün sesler, araç arızaları için adeta ikaz şeklindedir. Uğultu ve benzer sesleri duyduğunuzda genellikle bunların rulman kaynaklı olduğunu bilmeniz gerekir. Aks bilyesi ise bu sorunun en çok rastlandığı noktalardan biridir. Bazen vites artırıp devir artırdıkça bu sesler kesilir. Eğer bu sesler devirlerde kesiliyorsa bu iyiye işarettir. Yine de bu sesin tamamen ortadan kalkması için teknik servisin çalışmalarından yardım alınabilir.
 

Araçlarınızdan Sürüş Esnasında Neden Ses Çıkar?

Aracınızdan Farklı Sesler Geliyorsa Mutlaka Dikkat Edin

Aracınızdan Farklı Sesler Geliyorsa Mutlaka Dikkat Edin

Sürtünme sesi önemli bir arıza belirtisi ve işaretçisidir. Buradan alınan bilgilerle arızanın nokta olarak yerinin bulunması mümkün olur. Aracın freninde arıza varsa disk ve frenler kontrol edilir, gözden geçirilir. Motor veya benzer aksamlardaki mekanik problemler, daha çok bu sesin ortaya çıkmasına neden olur. Silindir arızası, rulman sorunu veya dişli problemi, mekanik bir sorun olarak burada sesin kaynağı olabilir.
 
Islık sesi ortaya çıktığında aracınızda işler yolunda gitmiyor demektir. Bu ses genelde rulman dediğimiz bilye şeklindeki parçalardan gelir. Mekanik sistemin parçaları zaman içerisinde yıpranır, deforme olur, yağsız kalabilir. Bu gibi durumlarda ıslık şeklinde sesler ortaya çıkar ve bu sesler belirti olarak kabul edilir. triger bilyesi teker ve ask bilyesi burada genellikle takip edilmektedir. Şarj dinamosu bilyesi, şanzıman bilyesi ve klima pompasının bu tür sesleri çıkarmada etkili olduğu bilinir. Tam da bu gibi durumlarda uzman servisin desteği sorunu çözmede yardımcı olacaktır.
 

Aracınızdan Farklı Sesler Geliyorsa Mutlaka Dikkat Edin